IZVJEŠTAJ O RADU ZA 2009. GODINU

30. rujna 2012.
KUD Sv. Juraj Draganić i nadalje je nosioc kulturnih zbivanja na području Općine Draganić. Rad društva  tijekom 2009. godine odvijao se kroz 7 sekcja u kojima je  radilo preko 90 aktivnih članova, a to su: 1. folklorna sekcija, zbor i  orkestar – A i B grupa 2. dječja folklorna  skupina - FIJOLICE 3. dječja folklorna skupina – JURIĆI 4. dramska sekcija 5. izdavačka sekcija 6. dječja tamburaška sekcija 7. tamburaška sekcija odraslih Voditelj folklorne sekcije je  kao i predhodnih godina bio  Mojmir Golemac, a njegova zamjenica Alenka Bujan. Suradnica za folklorni program i voditeljica B grupe bila je Sanja Vrbanić-Stanićak . Dječja grupa  FIJOLICE radila je pod vodstvom gđice Martine Bonjeković,  dječju skupinu JURIĆI i dramsku grupu vodila je Draženka Jagatić, a folklorni orkestar Tomislav Stanićak. Nova dječja tamburaška sekcija počela je s radom početkom godine pod vodstvom g. Natka Geberc iz Samobora, ali već u jesen postignut je dogovor s našim dugogodišnjim suradnikom i voditeljem svih dosadašnjih generacija tamburaša u Društvu– g. Josipom Vuširom o nastavku  rada s tamburašima. Usput se pojavila ideja koju je i sam voditelj prihvatio da se u Društvu oformi sekcija tamburaša starije dobi. Ista je počela s radom u mjesecu listopadau, ali s manjim brojem učesnika od očekivanog. Slijedi detaljno izvješće  o službenim  nastupima i ostalim aktivnostima kojima je Društvo obilježilo svoj rad  u 2009. god. Važno je već na početku spomenuti da je Društvo u 2009. god. obilježilo 75-god organiziranog kulturnog rada u Draganiću te je stoga i cijela godina bila u znaku te obljetnice. Izviješće je  složeno kronološkim redom. 21.02.2009.  dječja skupina JURIĆI i dramska sekcija Društva  gostovale su u Zagrebu  na priredbi  FAŠNIK U ZAGREBU u organizaciji Međunarodnog centra za usluge u kulturi . Jurići su u prijepodnevnim satima  sudjelovali u fašničkoj povorci koja se kretala od Cvjetnog trga , preko glavog zagrebačkog Trga bana Jelačića te ponovno sporednim ulicama do glavne pozornice gdje su uz ostale učesnike nastupili na glavnoj pozornici u okviru koncerta pod nazivom „Fašničke špelancije“ Nokon  službenog dijela koji je završio čašćenjem fašničkim krafnama, djeca su prošetala glavnim gradskim trgom i zaustavila se u popularnom MC Donaldsu gdje je za njih bila organizirana prehrana. Ne smijemo ovdje zaboraviti sudjelovanje naših mama koje su vjerno odglumile gospodinje – bile su to Sunčica Gašpić i  Ksenija Špehar. Ugođaju je pridonijelo i lijepo sunčano vrijeme koje je učesnicima omogućilo pravu fašničku zabavu, a brojnim Zagrepčanima omogućilo da pogledaju povorku i priredbu. Nakon što su se Jurići vratili iz Zagretba u isti autobus smjestila se naša dramska sekcija i otputovala u zagrebaško naselje Travno gdje su se priključili ostalim učesnicima koncerta pod nazivom „Fašnika u Savu“ na kazališnoj sceni Travno. Tamo je ponovno izvedena naša predstava „Tribljačice, jeste dešle?“. Na samom kraju koncerta naša dramska skupina izvela je i zagrebački običaj bacanja fašnika u Savu kako bi ga kaznili za sve nezgode koje im je tijekom godine skrivio. Na  svečanoj sjednici Županijske skupštine povodom 16. obljetnice Karlovačke županije predsjednik Županijske skupštine Nikola Sopčić uručio je županijska javna priznanja za 2008. godinu. Dobili su ih predsjednik Uprave tvrtke Alstom- Hrvatska Damir Vranić, Udruga HVIDR-a Generalski Stol, Turistička zajednica općine Rakovica, Matica Hrvatska grada Karlovca i Kulturno-umjetničko društvo „Sv. Juraj“ iz Draganića.  Ovom prigodom zahvaljujemo se Udruzi veterana domovinskog rata – Ogranku Draganić koji je naše Društvo predložio na županijski javni poziv za dodjelu javnih priznanja. U OŠ Draganić na proslavi Dana škole održanoj 23.04.2009. nastupila je dječja folklorna sekcija FIJOLICE   čiji su članovi ujedno i učenici OŠ Draganići. Godišnji jurjevski koncert, ovaj puta obljetnički, održan 24.04.2009. godine u Karlovcu, već tradicionalno u domu OSRH Zrinski  svakako je bio centralni događaj godine. Koncert je održan u dva dijela. Prvi dio bio je posvećen izvornom folklornom izričaju draganićkog kraja, a kroz drugi dio prikazana je retrospektiva svih koreografija drugih krajeva Hrvatske čije pjesme i plesove Društvo njeguje kroz svoj rad. Učesnicima koncerta uz redovne članove Društva pridružio se velik broj bivših članova, kao  i članice nekadašnjeg ženskog tamburaškog sastava LATICE koji su pridonjeli realizaciji ovako opširnog programa. U koncertu su sudjelovala ukupno 132 izvođača, a u samoj  organizaciji je sudjelovalo još njih desetak. Koncert su svojim prisustvom ispred kulturnih institucija uveličali gđa. Sanja Raca ispred Ministarstva kulture RH, gdin. Mirko Kovačević, tajnik Hrvatskog sabora kulture i gđa. Vesna Papac, predsjednica ZAKUD-a Karlovačke županije. Tijekom koncerta g. Kovačević dodijelio je Društvu i pojedincima koji više od 10 godina rade u Društvu diplome HSK-e. Dodjeljena priznanja HSK-e kao krovne organizacije koja okuplja sve amatere koji se bave kulturnom djelatnošću na državnom nivou znači mnogo, a povrh svega obavezuje na daljnji ozbiljan i odgovoran rad Društva u cjelini. Voditelji koncerta bili su naša nekadašnja članica gđica. Katica Golub i Dominik Šoštar. Nakon koncerta održan je prigodan domjenak u dvorane KC Draganić na kome su podijeljena priznanja prema odluci UO Društva  svim članovima društva koji više od 5 god. rade u Društvu. 26.04.2008. obilježili smo i Dan Društva uoči Jurjevskog proštenja kod župne crkve našeg zaštitnika Sv. Jurja gdje je nakon svečane sv. mise održan i prigodni nastup te druženje s mještanima nakon službenog dijela. Istog dana 26.04.2009. u Karlovcu održana je županijska smotra dječjeg folklora na kojoj su sudjelovale naše obje dječje skupine. FIJOLICE  su nastupile s koreografijom draganićkih plesova pod nazivom „Okreni se – obrni se“, a Jurići s dječjim igrama naziva „Jura se truca“ Dječja skupina JURIĆI  ispred stručnog povjerenstva zauzela je 1. mjesto. 31.05.2009. sudjelovali smo na županijskoj smotri koreografiranog folklora koja se ove godine održala u Gradskom kazalištu Zorin dom  u Karlovcu. Prema propozicijama nastupili smo s dvije folklorne koreografije – bile su to: „Šokačka kola Sonte“ iz područja Bačke  i „Biraj, biraj ne študiraj“ Draganićki plesovi i napjevi posamiča. U lipnju održana je 12. po redu županijska smotra izvornog folklora „Igra kolo“ u Ogulinu. U petak 05.06.2009. održala se revija nošnji Karlovačke županije na kojoj se predstavilo preko 26 parova u svečanim narodnim nošnjama i nošnjama nastalim pod utjecajem građanske mode. Revija je održana u atriju hotela Frankopan . Veliko bogatstvo draganićkih autentičnih i osebujnih narodnih nošnji u odnosu na temu revije teško je bilo smjestiti u mali broj varijanti za predstavljanje stoga je i  najveći broj učesnika revije bio zastupljen upravo iz našeg Društva. Istog dana u Zagrebu naši članovi Sanja i Tomislav Stanićak predstavili su draganićki drmeš u reviji plesnih parova naziva "DRMEŠ,DA?"  koji je organiziran od strane zagrebačke tvrtke ETHNO koja se isključivo bavi očuvanjem tradicijske kulturne baštine. Zadnjeg dana županijske smotre izvornog folklora, u nedjelju 7.06. u Ogulinu u natjecateljskom dijelu smotre, Društvo je izvelo izvorni Jurjevski običaj pod nazivom „Zelen Juraj došal je“. O uspješnosti nastupa najbolje govori ocjena stručnog povjerenstava stoga citiram etnomuzikologa Joška Ćaletu koji je između ostalog zapisao: "Puno truda, rada, ali i puno ukusa!" Skupina je postigla visok stupanj izvedbene pripremljenosti svih segmenata potrebnih za vrhunsku scensku izvedbu. Taj podatak im u jednu ruku olakšava rad ali, u drugu ruku, odgovornost postignutim ih navodi na promišljeno propitivanje novih, tradiciji i sceni interesantnih prikaza. Za to je potrebno mnogo znanja, volje i rada. Sve to sjedinjeno je u vrsnom nastupu ove skupine. Nakon prošlogodišnjeg svadbenog običaja na redu je bilo Jurjevo. U manje od 5 minuta prikazan je vrhunski scenski doživljaj koji je i one najneupućenije mogao uputiti u pojedinosti zanimljivog obreda kojeg štuju u draganićkom kraju. Događaj na sceni se izvrsno razvija u logički scenski prikaz kakav samo oni najbolji mogu napraviti; cure se pridružuju u plesu; izvrsni svirci, još bolji plesači! čvrsta muška pjesma, dobar istaknut stariji pjevač  i čvrsti muški glasovi koji prilažu;  Ono što veseli je obraćanje pažnje najmanjim detaljima poput odlaska-vraćanja domaćina kojeg žena skreće s puta. Čestitam na svim dosadašnjim uspjesima i želim još mnogo ovako dobrih, inventivnih rješenja koja će vašim budućim generacijama prenijeti duh prošlih vremena Vaših predaka. Za Dan Draganića, 27.06.2009. u KC Draganić postavljena je izložba „Preštimane muštre naše stare mame“ koja prikazuje mnoštvo tekstilnih proizvoda koji su služili u svakodnevnom životu izrađenih različitim tehnikama tradicijskog rukotvorstva draganićkih žena. Eksponati potječu dijelom iz vlastite zbirke narodnog ruha  ali i dijelom ustupljenog iz privatnih zbirki članova Društva. Izložbu su pripremile: Marica Boričević, Lidija Gajnik, Višnja Golub i Draženka Jagatić Sudionici 12.-tog Međunarodnog festivala folklora, već tradicionalno svake godine nastupaju u Draganiću, pa je tako bilo i 10. srpnja 2009. kada su nam se predstavile folklorne skupine iz Rusije, Republike Koreje, Indonezije, Indije, Kazahstana i SAD-a. Prije nastupa gostiju publiku je svojim nastupom pozdravilo naše društvo izborom pjesama s novog zvučnog zapisa te dijelom plesova draganićkog kraja. Dječja grupa „Jurići“  9. 10. 2009.god. predstavljala je Karlovačku županiju na 7. Festivalu dječjeg folklora hrvatske u Kutini . Bio je to cjelodnevni izlet koji je započelo razgledavanjem obiteljskog seoskog gospodarstva KEZELE u blizini Ivanićgrada. Dan je protekao u druženju i igri sve do dolaska u Kutinu i priprema za početak festivala. Nakon generalne probe na pozornici  slijedio je prijem kod gradonačelnika grada Kutine gdje je svaku gostojuću skupinu predstavio jedan par u narodnoj nošnji svoga kraja. JURIĆE su predstavili Lucja i Dominik Gašpić. Nastup su Jurići obavili kao i uvijek bezprijekorno, spontano, veselo i razigrano, upravo onako kako to djeca u igri rade. 11.10.2009. godine gostovali smo kod KUD-a Vivodina iz Vivodine na priredbi JESEN U VIVODINI. Uz ostale gostujuće grupe i domaćine pridružili smo se crkvenom slavlju. Tijekom koncerta koji su započeli domaćini bile su u pauzama između nastupa organizirane simpatične igre za učesnike. Tako smo sudjelovali u izboru najljepše djevojke susreta, najbržeg dečka i curu u ispiajnju vina, najjaču grupu u ženskom povlačenju konopa … 14.11.2009  na Susretu pučkih kazališta kajkavskog govornog područja pod nazivom  KAJ-BUŠ  koji se već 6. puta održava u organizaciji ogranka Seljačke sloge u Buševcu gostovali smo s predstavom  „Tribljačice, jeste došle?“. U dvorani HV Zrinski u Karlovcu, 21.11.2009., u organizaciji Hrvatskog društva folklornih koreografa i voditelja održan je prvi festival folklorne koreografije za koreografe koji stvaraju za djecu. U službenoj konkurenciji sudjelovalo pet dječjih ansambala i dvije gostujuće skupine. Prem mišljenju i odluci selektora Andrije Ivančana i Gorana Kneževića 2. mjesto za najuspješniju koreografiju  zavrijedila je koreografija „Curica je lepa“ u izvedbi naše dječje skupine 30.11.2009. godine u Domu OSRH „Zrinski“ Karlovac održan je svečani Godišnji koncert ZAKUD-a Karlovačke županije na kome učestvuju i dobivaju priznanja za svoj rad kroz godinu najuspješnije članice zajednice. Na koncertu je učestvovala naša najmlađa folklorna sekcija "Jurići" iz razloga što je na županijskoj smotri dječjeg folklora osvojila 1. mjesto. 13. prosinca 2009. Društvo je organiziralo Božićni koncert s gostima u Dvorani Kulturnog centra Draganić koji sada već možemo prozvati tradicionalnim. Sadržaj koncerta u potpunosti je bio posvećenem Božićnom vremenu. Pri tome zahvaljujući gostima nastojali smo publici prikazati različite glazbene izričaje. Pored sekcija Društva za blagdansko raspoloženje zaslužni su bili i gosti – Crkveni zbor župe Draganić, Karlovački oktet, Brass ansambl "Oktava", te poznati svirač Folklornog anasambla LADO i voditelj Hrvatskog gajdaškog orkestra – gosp. Stjepan Večković sa sinom . Vrijedi spomenuti da su na ovom koncertu svoj prvi nastup imali članovi dječjeg tamburaškog orkestra. Eto spomenuli smo i posljednje službeno predstavljanje u prošloj godini, a bilo ih je ukupno  21. Od aktivnosti van osnovne djelatnosti KUD-a društvo je sudjelovalo : 1.  uz TZ Općine Draganić i ostale udruge koje djeluju na području općine sudjelovalo u organizaciji kulturno-sportske manifestacije Dan Draganića koji se već tradicionalno održava nekoliko godina. Ova manifestacija ponovno je okupila velik broj mještana s područja Općine Draganić. U sportskom dijelu učestvovala je naša nogometna ekipa, ženska ekipa za igru graničara, a sudjelovali smo i u povlačenju konopa. Društvo je taj dan ugostilo dvije vanjske folklorne grupe; bii su to dječja grupa KUD-a Sv. Juraj iz Ogulinskog Zagorja i KUD Sv. Klara iz istoimenog zagrebačkog naselja koji su u večernjim satima ispod velikog šatora održali nastupe. 2. Neposredno pred početak školske godine okupili smo sve dječje sekcije u nedjelju 6.9. i organizirali za njih višesatno druženje uz veliki broj društvenih igara većinom temeljenih na tradicijskoj kulturi i sportskim nadmetanjima. Cilj ovih igara bilo je druženje i upoznavanje svih dječjih grupa kako bi djeca osjetila zajedništvo i pripadnost istom društvu. 3. U mjesecu listopadu pomogli smo našoj bivšoj članici gđi. Marici Vučković da se što bolje predstavi na natjecanju za najuzorniju seosku ženu koje se ove godine održalo u Otočcu. Obiteljsko gospodarstvo Vučković iz Lazine višegodišnji je sponzor KUD-a a i njihova djeca članovi su našeg Društva tako da nam je ova suradnja bila zadovoljstvo. Slijedi izvještaj po posebnim programima koje je Društvo realiziralo na osnovu prijave na godišnje natječaje koje Ministrastvo i Županija raspisuju za sufinanciranje kulturno umjetničkog amaterizma. Prošle godine prijavili smo na spomenuti natječaj tri programa i sva tri su bila  prihvaćena. Prvi program odnosio se proslavu obljetnice Društva. Ovim programom realizirani su troškovi :  organizacija obljetničkog koncerta,  organizacija izložbe „Preštimane muštre naše stare mame“  izdanje obljetničke knjižice i snimke koncerta,  te izrada internetske stranice Društva – ovdje želim spomenuti da je dizajn nove web stranice društva osmislila naša članica Antonela Jazvac  sav reklamni materijal (plakati, jambo plakat, pozivnice, program koncerta, letak uz izložbu...), Drugi program odnosi se na snimanje tradicijskih napjeva Prema planu rada za 2009. godinu i prihvaćenom programu od strane Ministarstva kulture i Općine Draganić za sufinanciranje posebnih programa realizirano je snimanje audio zapisa tradicijskih napjeva draganićkog kraja. Sadržaj glazbenog albuma podijeljen je u dvije tematske cjeline. Jedan dio pripada  pjesmama koje je narod pjevao uz tradicijske običaje (uz svadbu ili za Jurjevo), a druge je izvodio prilikom druženja ili obavljanja svakodnevnih poslova, pogotovo u veselim prigodama jer je njihov tekst duhovit, zabavan i šaljiv („šalan“ i „štiman“). Stoga je sadržaj glazbenog albuma temeljen na ovakvoj podjeli, odnosno i sam njegov naziv „Šalne, štimne i obredne pjesme draganićkog plemenitog kraja“ govori dovoljno o njegovu sadržaju. Glazbeni producent albuma je  naš poznati etnomuzikolog Joško Ćaleta iz Instituta za etnologiju i folkloristiku iz Zagreba Pjesme je uvježbavao naš koreograf Mojmir Golemac, a aranžman je napisao Josip Vušir. Treći program je bio investicijsko održavanje prostora zgrade KC Draganić Ovim programom poboljšali smo izgled prostora KC Draganić koji su bili neadekvatno uređeni, odnosno opremljeni različitim doniranim, starim i rashodovanim namještajem te tako prostor priveli njegovoj namjeni. U izvršenju radova sudjelovali su članovi Društva, kao što je to bila praksa i dosad, te uz pomoć obrtnika s područja općine Draganić. Vrijedi istaknuti da je dio zida u  prostoriji za sastanke zamišljeni na način da pojedini kreativni članovi Društva osmisle dizajn koristeći motive iz tradicijskog rukotvorstva Draganićkog kraja. Tako su se na ovom zadatku istakli  Antonela Jazvac i Filip Domjančić. Sve navedene aktivnosti Društva  znatno su  utjecale i na broj sastanaka UO kojih je tijekom 2009. god. održano točno 30. S ovim podatkom izviješće za  2009. godinu je završeno. Hvala na pažnji. fotozapis_kronologija-aktivnosti-2009