IZVJEŠTAJI O RADU DRUŠTVA ZA 2008. GOD.

30. rujna 2012.
KUD Sv. Juraj Draganić i dalje je nosioc kulturnih zbivanja na području Općine Draganić Rad Društva tijekom 2008. godine odvijao se kroz 6 sekcja u kojima je aktivno radilo točno 93 člana Društva, a to su: 1. folklorna sekcija, zbor i  orkestar - A grupa 2. folklorna sekcija  - B grupa 3. dječja folklorna  skupina - FIJOLICE 4. dječja folklorna skupina - JURIĆI 5. dramska sekcija 6. izdavačka sekcija Voditelj folklorne sekcije je  kao i predhodnih godina bio  Mojmir Golemac, a njegova zamjenica Alenka Bujan. Suradnica za folklorni program i voditeljica B grupe do lipnja bila je  Mirjana Rataić dok je u jesenskom dijelu godine rad s grupom nastavila Sanja Vrbanić-Stanićak . Dječja grupa  FIJOLICE radila je pod vodstvom gđice Martine Bonjeković, a  dječju skupinu JURIĆI i dramsku grupu vodila je Draženka Jagatić, a folklorni orkestar Tomislav Stanićak. Slijedi detaljno izvješće  koje se odnosi na smotre županijskog i državnog karaktera te ostale službene nastupe na kojima se Društvo predstavilo u 2008. god. Izviješće je  složeno kronološkim redom Prvi nastup u 2008. god. održali smo već u ožujku, odnosno 14.03.2008  organizirali smo cjelovečernji koncert u gradskom kazalištu  „Zorin dom“ u Karlovcu. Program je u cijelosti odstupao od uobičajnih koreografiranih folklornih izvedbi. Željeli smo tako publici prikazati različitosti programa koje Društvo kroz svoj rad njeguje. Tako je u programu izvedena - dječja igra svadbe u izvedbi dječje folklorne grupe "Jurići" - Revija draganićkih nošnji naziva "KOJA OD KOJE LEPŠA BU" zatim je muška pjevačka skupina KUD-a "Sv. Juraj" Draganić  izvela zavičajne napjeve dok je na kraju koncerta izvedena kazališna predstava naše dramske sekcije "TRIBLJAČICE, JESTE DEŠLE?"  . 05.04.2008  gostovali smo u zagrebačkoj općini Sv. Klara na  FOLKLORNOM SUSRETU simpatičnog naziva  «VUDRI NOGA ZUTRA NEBU TOGA» . Osim nastupa u kojim smo prikazali dio naših svadbenih običaja pod nazivom  „Spremaj majko što je 'ćerki treba“  naša Katarina Črne obučena u nošnju mladenke predstavljala nas je na  izboru najljepše nošnje Susreta i zavrijedila 1. mjesto . 20.04.2008. u Karlovcu održana je županijska smotra dječjeg folklora na kojoj su sudjelovale naše obje dječje skupine. Dječja skupina JURIĆI  ispred stručnog povjerenstva izabrana je da predstavlja županiju na državnoj smotri dječjeg folklora u Vinkovcima. Izvedbu fašničkog običaja  MAČAKARIJA  djeca su prikazala na spontan način uživajući u izvedbi i druženju. Radost i osmjeh na njihovom licu tijekom izvedbe znatno je utjecala na odluku stručnog povjerenstva. Ne smijemo ovdje zaboraviti sudjelovanje naših odraslih članica koje su vjerno odglumile gospodinje – bile su to Višnja  Golub, Sanja – tada još  samo Vrbanić i Katarina Bene. Uoči Jurjeva 23.04.2008 Društvo je svojim nastupom uveličalo svečanu sjednicu Poglavarstva općine Draganić  prigodom Dana općine, a neposredno iza toga u OŠ Draganić naš orkestar glazbeno je popratio nastup školske folklorne grupe prigodom Dana škole. Tradicionalni jurjevski koncert uz Dan Društva  održan je 25. travnja 2008. godine u Domu OSRH „Zrinski“ u Karlovcu pod nazivom „Nedaj me majko daleko“. Na koncertu kao i prethodnih godina sve naše sekcije prikazale su uvježbani program za rad Društva kroz godinu. Folklorna sekcija, zbor i orkestar A grupe izveli su pjesame i plesove Draganića, Sonte, Splita i Turopolja. Uvježbana je i nova koreografija ovog puta iz našeg Draganića, a temeljena je na  dijelu svadbenih običaja koji se odnose  na vremenski period 60-tih godina 20-tog stoljeća kada je pod utjecajem grada i gradske mode došlo do znatnih promjena u tradicijskoj kulturi, stoga i koreografija nosi naziv „Svadbovanje 60-tih“ Folklorna sekcija B uz pratnju folklornog orkestra izvela je  plesove i pjesme Hrvatskog Zagorja s tim da su djelomično članovi B grupe  upotpunili koreografije u izvedbi prve postave Društva. Dječja folklorna grupa FIJOLICE  predstavila se koreografijom pod nazivom „ Ajde cure u kolo “ koja čini splet draganićkih plesova i pjesma primjenjenih dobi izvođača. Dječja folklorna grupa JURIĆI predstavila se kao i na županijskoj smotri dječjim fašničkim običajem pod nazivom  „Mačkarija“. Od gostojućih Društava na koncertu su nastupili KUD „Radišići“ iz Hercegovine i KUD „Rakovica“ Iz Rakovice. Kroz koncert su nas vodili kao i prethodne godine naši mali voditelji – Jura, Tereza i Bara konferansom na draganićkom dijalektu. 27.04.2008. Zajedno s gostima iz Hercegovine obilježili smo i Dan našeg Društva uoči Jurjevskog proštenja kod naše župne crkve gdje je nakon svečane sv. mise održan i prigodni nastup. U lipnju slijedila je 12. po redu županijska smotra izvornog folklora „Igra Kolo“ u Ogulinu Prvog dana u petak 6.6.2008. program Smotre počeo izložbom „Preštimane muštre naše stare mame“, na kojoj su Ogulinci i svi učesnici smotre sljedećih dana mogli upoznati tradicionalno tekstilno rukotvorstvo našeg kraja. Izložbu je svečano otvorio gradonačelnik Ogulina Nikola Magdić, a pripremile su je: Marica Boričević, Lidija Gajnik, Višnja Golub i Draženka Jagatić Poslije izložbe u maloj dvorani pučkog otvorenog učilišta održana je Večer pučkog kazališta sa predstavom „Tribljačice, jeste došle?“ Iz spomenutog vidljivo je da je prvi dan smotre bio posvećen prezentaciji kulturne tradicije našeg Draganića. U natjecateljskom dijelu smotre, u nedjelju 8. lipnja u Ogulinu Društvo je izvelo ponovno „Svadbovanje 60-tih „ Nastup je prema ocjenama stručne komisije  najbolje ocijenjena izvedba na smotri i time određen za predstavljanje županije na Državnoj smotri izvornog folklora u Vinkovcima. Krajem lipnja ponovno u Ogulin otputovala je naša  dječja folklorna grupa FIJOLICE  na dvodnevni Dječji međunarodni festival folklora „Duga“. Smještaj grupe osiguralo je naše prijateljsko društvo SV: JURAJ iz Zagorja Ogulinskog. Prvi dan smotre 28.6.grupa je nastupila uz ostale gostujuće skupine u Kampu „KORANA“ u Rakovici. Već sljedećeg dana nastup je na više destinacija ponovljen u gradu Ogulinu. Centralna priredba održala se na ljetnoj pozornici Frankopanskog kaštela. Sudionici 11.-tog Međunarodnog festivala folklora, već tradicionalno svake godine nastupaju u Draganiću, pa je tako bilo i 10. srpnja 2008. kada su nam se predstavile folklorne skupine iz Grčke, Italije, Rusije i Kolumbije. Prije nastupa gostiju publiku je svojim nastupom pozdravilo naše društvo izvevši točku "Svadbovanje 60-tih" U Zagrebu – u tvornici kulture 17. srpnja na  Revije nošnji u sklopu Međunarodne smotre folklora u Zagrebu predstavili su nas  Greta Šegulić i Mladen Popić u draganićkom tradicijskom ruh mladenaca 60-tih godina 20-tog stoljeća. KUD „Sv. Juraj“ Draganići 7.8.2008. krenuo je na gostovanje u  Kanadu povodom 40.-e obljetnice Hrvatskog kulturnog kluba „Draganići“ koji je bio i organizator dvotjednog boravka Društva u Kanadi. Nakon dolaska u Hamilton smješteni smo kod naših iseljenih Draganićaka koji pretežno žive u Hamiltonskom naselju Stoney Creek ili bližoj okolici. Odmah drugog dana u petak 8.8. u Torontu na hrvatskom radiju održana je radio emisija o gostovanju našeg KUD-a koje su predstavili članovi UO  Alenka Bujan, Tomislav Stanićak i Draženka Jagatić U SUBOTU 9.8. u crkvi Sv. Križa u Hamiltonu pjesmom smo uz pratnju našeg orkestra uveličali misu zahvalnicu. Misu je predvodio varaždinski svećenik koji je također bio u posjeti hrvatskoj katoličkoj crkvi u Hamiltonu . Crkva je bila prepuna vjernika porjeklom iz Draganića. NEDJELJA 10.8. održana je glavna proslava 40.-e obljetnice HKK „Draganići“ na zemljištu Karlovac parka u Miltonu. Tamo smo održali naš prvi foklorni koncert. Uz nas na proslavi su gostovali i hrvatsko-kanadski folkloraši koji djeluju na području grada Hamiltona. Cjelodnevni boravak s našim iseljenicima završio je simpatičnim druženjem s mnogo smijeha, radosti i zadovoljstva. U SUBOTU 16.8. našem Društvu upriličen je banket  od strane društva “Sv. Juraj“ iz Hamiltona i “Hrvatski narodni dom“ iz Hamiltona. Nakon svečane večere održali smo cjelovečernji koncert koji se sastojao od obje koreografije svadbenih draganićkih običaja, zatim običaja Krisnica, a od koreografija izvan draganićkog kraja izveli smo međimurske plesove, Sontu-plesove hrvata iz Vojvodine i dubrovački linđo koji se posebno svidio našim domaćinima. Pri  samom završetku koncerta draganićkom drmešu pridružilo se i petero naših bivših članova koji su točno pred 20 godina kada je društvo gostovalo u Kanadi tamo pronašli svoj dom. U NEDJELJU 17.8. u ranim jutarnjim satima krenuli smo u Windsor. Popodne smo održali  koncert uz  nastup  još nekoliko folklornih grupa  iz Detroita i Windsora. Na pikniku smo upoznali puno Hrvata iseljenika pretežno s područja Karlovačke županije. Naš domaćin bilo je društvo „Bl. Alojzije Stepinac“ iz Windsora. Osim ovako službenog dijela izvješća vezanog za naše gostovanje u Kanadi dozvolite mi da  se još jednom zahvalim HKK koji je omogućio realizaciju našeg gostovanja u Kanadi a posebno pojedincima iz tog Društva koji su se značajno zalagali prije i za vrijeme našeg boravka u Kanadi – to su: Marinko Vrbanić, Stephanie Ćumorić, Mary Krlin i Bernarda Išlić. Osim toga veliku zahvalu zaslužuju i obitelji koje su našim članovima pružile gostoprimstvo puna dva tjedna bez obzira bile one u rodbinskoj vezi s gostima ili ne. Dječja grupa „Jurići“ 6. i 7. rujna 2008.godine predstavljala je Karlovačku županiju na Dječjim vinkovačkim jesenima. Djeca su bila smještena kod KUD-a „Sloga“ iz Retkovaca kod Vinkovaca. U subotu 6.rujna nastupili su na  državnoj smotri dječjeg folklora , na kojoj je nastupilo 12 najuspješnijih dječjih skupina s područja cijele Hrvatske. Djeca su izvela program „Mačkarija“. U nedjelju „Jurići“ su sudjelovali u povorci gradskim ulicama koja se sastojala od 52 dječje grupe. Istog dana, u subotu 6.9. naša folklorna A i B grupa otputovala je u drugom smijeru; na poziv i u organizaciji našeg župnika Stjepana pridružili su se hodočašću naše župe u svetište Majke Božje Bistričke na Mariju Bistricu. Već sljedećeg vikenda ponovno je naše Društvo bilo u Vinkovcima, ovog puta na 43. Vinkovačkim jesenima. Zajedno sa još jedanaest odabranih KUD-ova  s područja cijele Hrvatske u subotu 13. rujna  nastupilo je u okviru državne smotre izvornog folklora . Nastup se trebao održati na čuvenoj pozornici Vinkovačkih jeseni sa izravnim prijenosom na  drugom programu HR TV.  Nažalost, zbog jake kiše mjesto nastupa premješteno je na alternativnu pozornicu ove čuvene manifestacije. U nedjelju  sudjelovali smo u svečanom mimohodu zajedno sa još osamdesetak KUD-ova iz Hrvatske, te naših iseljenih Hrvata koji žive na području Bosne i Hercegovine i Srbije (Vojvodina). U sklopu predstavljanja Karlovačke županije na sajmu EKO-ETNO dana 17. rujna 2008.g., naše Društvo održalo je  3 zapažena nastupa. Predstavili smo se draganićkim pjesmama i plesovima te dijelom svadbenih običaja. Program je izravno prenosila televizija Z1. KUD "Sveti Juraj" bogatstvom svojih autentičnih i osebujnih narodnih nošnji te pjesama i plesova odlično se uklopio u cjelokupni program predstavljanja naše županije na ovom sve popularnijem sajmu. Pismenu zahvalu i čestitke za ovaj nastup uputila nam je dožupanica Karlovačke županije gđa.  Olga Grgurić  koja je na sajmu bila službeni predstavnik županije. Od 27. do 29. srpnja gostovali smo u Češkoj. Tijekom trodnevnog gostovanja Društvo je  pokazalo dio kulturne baštine draganićkog kraja u Češkoj. Jednosatni koncert održan je na središnjem trgu slikovitog gradića Kaplice u neposrednoj blizini češko-austrijske granice. Društvo je bilo smješteno u gradu Česke Budejovice, a posjetili smo i povijesni gradić Krumlov koji je pod zađštitom UNESCO-a te glavni grad Češke - Prag. Na ovogodišnjem 15. Susretu hrvatskih folklornih ansambala Društvo je još jednom predstavljalo županiju na državnom nivou. Prema odabiru stručna povjerenstva i selektora imenovanih od HSK, dr. etnologije Andrije Ivančana i prof. Josipa Forjana od folklornih anasambala i grupa s područja županije za državnu smotru izabrano je naše Društvo da plesnim i glazbenim umijećem predstavlja svoju županiju. Tako smo 26. listopada otputovali u Čakovec. Smotra je održana u Gradskom kazalištu grada Čakovca. Predstavili smo se  dvjema koreografijama. Bile su to obje naše obrade svadbenih običaja. Ocjene stručnog povjerenstva najvjernije govore o uspješnosti izvedbe navedenih koreografija stoga ću citirati mali dio izviješća  povjerenstva: dr. Tvrtko Zebec iz Etnološkog instituta u Zagrebu u svom izviješću kaže: 20.11.2008. bili smo na snimanju poznate HTV emisija „Lijepom našom“ u Ogulinu, tako smo uz još nekoliko izabaranih Društava  predstavili  različitost i bogatstvo tradicijske kulture Karlovačke županije. 30.11.2008.godine u Domu OSRH „Zrinski“ Karlovac održan je svečani godišnji koncert ZAKUD-a Karlovačke županije na kome učestvuju i dobivaju priznanja za svoj rad kroz godinu najuspješnije članice zajednice. Na koncertu su učestvovale starija folklorna sekcija i najmlađa folklorna sekcija "Jurići" Ove godine članovi KUD-a "Sv. Juraj" predstavljali su Karlovačku županiju na 3 državne smotre. To su državna smotra izvornog folklora - Vinkovačke jeseni, državna smotra dječjeg folklora - Dječje vinkovačke jeseni i  Državna smotra koreografiranog folklora na Susretu hrvatskih folklornih ansambala u Čakovcu. 07.12.2008.. god. u Karlovcu u  organizaciji Karlovačke gradske zajednice održana je „Večer selskih guci“ na kome se predstavio i naš folklorni orkestar. Uz izvedbu draganićkog drmeša posamič su otpjevali naši mladi pjevači solisti Katarina Bene i Dominik Šoštar. 13. prosinca Društvo je održalo cjelovečernji koncert u Dvorani Kulturnog centra Draganić. Prvi dio koncerta bio je posvećen pregledu ovogodišnjih aktivnosti Društva i popraćen videoprezentacijom uz nastupe svih sekcija Društva. Drugi dio koncerta bio je svojevrstan uvod u predstojeće božićne blagdane. U programu uz članove KUD-a "Sv. Juraj" sudjelovali su i gosti: ŽVS "Škude" iz Mahična i Crkveni zbor župe Draganić. 14. prosinca 2008. godine  naš  folklorni orkestar gostovao je u Mahičnu na koncertu vokalnog ženskog sastava  Škude. Eto spomenuli smo i posljednji nastup u prošloj godini, a bilo ih je ukupno  34. Statistički gledano od svih navedenih nastupa - 4 se odnose na županijske smotre - 3 na državne smotre - odžali smo 7 koncerta, od toga 4 na međunarodnom gostovanju - i 5  nastupa u našem mjestu ostalih 21 na gostovanja na kojima Društvo prezentira našu tradicijsku kulturu izvan mjesta Draganić Slijedi izvještaj po posebnim programima koje je Društvo realiziralo na osnovu prijave na godišnje natječaje koje Ministrastvo i Županija raspisuju za sufinanciranje kulturno umjetničkog amaterizma. Prošle godine prijavili smo na spomenuti natječaj po tri programa i sva tri su bila  prihvaćena. Prvi program odnosio se na obnovu i rekonstrukciju narodnih nošnji i obuće. Ovim programom povećali smo broj draganićkih narodnih nošnji u fundusu Društva za - 6 ženskih draganićkih rubača - 2 muške nošnje - 14 pari ženskih dječjih cipela - 6 pari muških dječjih cipela Drugi program odnosi se na nabavu tradicijskih instrumenata za izvedbu koreografija s ostalih područja RH. Realizacijom ovog programa povećali smo fundus instrumenata za sljedeće - Gajde - ljerica - samica - diple Ovdje je važno još spomenuti da je tijekom godine naš Ivan Črne polazio školu za tradicijske instrumente u organizacije Hrvatskog folklornog ansambla „LADO“ i savladao svirku na LJERICI, instrumentu uz koji se izvodi dubrovački ples LINĐO. Treći program odnosi se na međunarodnu suradnju, odnosno na gostovanje u Kanadi o kojem ste izvješće saslušali u dijelu službenih nastupa društva. Od aktivnosti van osnovne djelatnosti KUD-a važno je spomenuti  da je Društvo  uz TZ Općine Draganić i ostale udruge koje djeluju na području općine sudjelovalo u organizaciji Dana Draganića koji se već tradicionalno održava nekoliko godina. Ova manifestacija je prošle godine za razliku od prethodnih bila dvodnevna i ponovno je okupila velik broj mještana s područja Općine Draganić. U sportskom dijelu učestvovala je naša nogometna ekipa, ženska ekipa za igru graničara, a sudjelovali smo i u povlačenju konopa. • Ženska ekipa u igri graničara osvojila je 1. mjesto. • 1 mjesto ovog puta osvojili smo  i u disciplini potezanje užeta • dok je Muška nogometna ekipa zavrijedila 2. mjesto u kategoriji udruga. Izdavačka sekcija Društva također je vrlo uspješno završila 2008. godinu. Tijekom godine izdana je slikovnica s tradicionalnim motivima našeg kraja pod nazivom „Gdje je srce – tu je dom“ Sve prethodno navedene aktivnosti nisu bile u planu rada Društva za 2008. godinu, već se plan mijenjao najviše zbog rezultata na županijskom nivou iza kojih slijede državne smotre. Sve navedene aktivnosti Fruštva  znatno su  utjecale i na broj sastanaka UO kojih je tijekom 2008. god. održano ukupno 28. S ovim podatkom izviješće za  2008. godinu je završeno. Hvala na pažnji.